Svetovalnica, 24. marec 2020
By Matjaž on Mar 24, 2020 | In Juha, odgovori | Pošlji odziv »
Sestra Nikolina je šestič v živo sodelovala v Svetovalnici v letu 2020. Spraševali ste: o zdravem in hranilnem zajtrku, peki mesa, kruhu, nadomestku kvasa, kisli juhi, kdaj zaliti kis ...
Posnetek celotne oddaje:
Posamezna vprašanja in odgovori: ⬇️⬇️⬇️
Ko tudi kuhamo doma
Zajtrk mora nahraniti, a ne sme biti obremenilen, pravi sestra Nikolina. Za zajtrk so lahko mlečni izdelki ali pa kaj kuhanega kot npr. pečenjak. Za izziv v teh dneh, ko so tudi otroci doma, sprejmimo, da jih vključimo v pripravo tako zajtrka kot kosila. Če ne drugače, pa vsaj za pripravo mize. Ko_tudi_kuhamo_doma.mp3
Zinka pravi, da morajo biti otroci siti, da niso sitni. Za zajtrk predlaga žgance, polento, mlečni riž ...
Jedi iz soje
Kako bi uporabil sojino meso npr. v jedi iz zelja in paradižnika, je vprašala poslušalec. Sestra Nikolina svetuje: Ko damo zelje pražit na čebulo, dodamo koščke sojinega mesa in jed bo tako dobila boljši okus. Lahko pripravimo rižoto ali jed iz ajdove kaše. Sojino meso popražimo na čebuli ali samo na česnu, dodamo paradižnikovo mezgo, nato še riž ali kašo ter pražimo. Zalijmo z vodo (dvakratno količino riža oz. kaše) in začinimo. Lahko pa pražimo sojino meso z mezgo in to polijemo čez testenine. Poda se h kuhanemu krompirju ... Še ena ideja: naredimo enolončnico s sladkim zeljem. Zelje narežemo na kocke in skuhamo z malo kumine. Odcejenemu dodamo kuhan narezan krompir in korenček. Stlačimo in zabelimo ter dodamo stisnjen česen. Dodamo lahko še sojine koščke.
Kvasni nastavek
Pripravimo ga iz pol kocke kupljenega kvasa. Dodamo 1/2 žličke tople vode, žličko sladkorja in malo moke. To pomešamo in pustimo, da začne proces vzhajanja. Nato dodamo 1/2 l vode in 25 dag moke. Dobro pomešamo in pokrijemo s krpo. Pustimo v toplem prostoru, brez prepiha tri do štiri dni in dobimo "droži". To nato uporabimo za pripravo testa za kruh. Nekaj droži pustimo, dodamo malo moke in vode za naslednjo peko.
Droži iz suhega kvasa
Lahko se naredijo tudi droži iz suhega kvasa, ki ga dodamo moki, ter dela vzhajanega testa. To pustimo, da vzhaja in se posuši. Čez dva dni namočimo in naredimo novo testo. Vzhajalo bo dlje čaka kot s kupljenim kvasom in ta kruh tudi ne bo tako rahel. Pri uporabi pšenične moke in mleka, je dobro dodati še malo olja, da bo kruh mehkejši. Namesto kvasa lahko dodamo tudi malo sode bikarbone ali pecilnega praška.
Kisla juha
Pripravimo jo iz kostne juhe. Najprej v malo razredčenega kisa dodamo 2 žlici moke in razžvkljamo. Ta podmet zakuhamo v vrelo juho, dodamo lovorjev list in to naj vre 8 do 10 minut, po želji dodamo poper. Taki juhi dodamo kruhove kocke ali zlate kroglice ali narezan star kruh. Zabelimo jo lahko z žlico zaseke.
Mlečni kruh
Kaj lahko uporabimo namesto sladkorja, sprašuje poslušalka. Sestra ga niti ne uporablja, ker je mlečni kruh sam po sebi sladikav, razen tiste pol žličke pri kvasu. Svetuje, da sladkor nadomesti z žličko medu. Pri tem kruhu dobro dene pinjenec ali sirotka. Tak mlečni kruh zabelimo z mešanico olja in masla. Tudi tekočine naj bo dovolj, da bo testo mehko in se kruh pri rezanju ne do drobil.
Jušna osnova
Kaj bi lahko pripravili za jušno osnovo, da ji pri pripravi rižot ali omak ne bo treba uporabljati jušnih kock, sprašuje poslušalka. Sestra Nikolina svetuje: po kolinah se lahko skuha juha iz kosti, dodamo ji malo korenčka, zelene, obreznine paprike ... in praženo čebulo. Včasih ostane omaka od pečenke ali mesni sok. To nam obogati prikuhe, zelenjavne jedi ...
Zalivanje kisa
Ob kateri lunini meni se preveč kisel jabolčni kis zalije z vodo - pri mlaju ali polni luni? Ob mlaju in na petek, svetuje sestra Nikolina.
Krhki flancati
Potrebujemo: 20 dag moke, ščep soli, nožev vrh pecilnega praška, 4 rumenjake, 4 žlice belega vina - naredimo rumeno testo, kot za valjanje rezancev. Dobro ga pregnetemo (ob rezu ne sme biti v testu nobene luknjice), pokrijemo in damo počivat. Razvaljamo za debelino 2 do 3 milimetrov. Narežemo pravokotnike, vsakega zarežemo petkrat in prepletamo konce. Polagamo v vroče olje. S sladkorjem potresemo preden damo na mizo.
Zamrzovanje česna
Česen gre v rast, kako ga lahko še malo uporabimo, je vprašala poslušalka. Lahko ga damo v skrinjo, pravi sestra Nikolina, in sicer: dobro ga narežemo, dodamo malo olivnega olja in soli ter zmiksamo. To naložimo v posodice in damo v skrinjo. Pri kuhanju po potrebi zmrznjeno postrgamo.
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« Svetovalnica, 7. april 2020 | Svetovalnica, 9. marec 2020 » |