24. 9. 2013, Janez Zdešar – In memoriam
By mojazgodba on Sep 26, 2013 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Tokratno oddajo smo oblikovali kot spomin na preminulega duhovnika Janeza Zdešarja (19.9. 2013), enega velikih pričevalcev 20. stoletja.
Rodil se je 19. maja 1926 v Ljubljani. Po osnovni šoli v Marijanišču je obiskoval klasično gimnazijo v Ljubljani, a jo je moral zaradi vojne opustiti v šestem letniku. Jeseni leta 1943 je vstopil med domobrance, po vojni pa doživel vrnitev s Koroškega v teharsko taborišče. Od tam je uspel 21. junija 1945 pobegniti v skupini enajstih domobrancev. Rešili so se le štirje. Po nekajmesečnem skrivanju v Ljubljani je oktobra 1945 pobegnil v Avstrijo, kjer je v taborišču Lienz leta 1946 z maturo končal begunsko klasično gimnazijo. Jeseni je odšel v Briksen, kjer je bilo ljubljansko bogoslovje, od tam pa novembra v Rim, kjer je bil posvečen v duhovnika 10. oktobra 1952. Dolga leta je opravljal službo izseljenskega duhovnika med zdomci v Nemčiji. Kot večkratni predsednik Zveze slovenskih izseljenskih duhovnikov je bil odgovoren tudi za slovensko pastoracijo po Evropi. Leta 1993 se je upokojil.
Janez Zdešar je oktobra leta 1946, zapisal spomine na težke dni, ki jih je kot ujetnik preživel v uničevalnem koncentracijskem taborišču Teharje. Spomini na beg so se ohranili kot po čudežu, po tem, ko so prepotovali dobršen del sveta. Avtor jih je konec oktobra 1946 v Brixnu zaupal duhovniku Janezu Kraljiču, ki je odhajal v ZDA. »Izgubljeni« so bili do leta 1990, ko so jih odkrili v Kaliforniji. Knjižica Spomini na težke dni, je prvič izšla leta 1990 in od takrat doživela več ponatisov, Zdešar pa je večkrat spregovoril tudi na našem radiu.
V oddaji lahko prisluhnete nekaterim spominom na življenje v koncentracijskem taborišču Teharje, o pobegu preko meje v Avstrijo, šolanju in dokončanju gimnazije v Lienzu, odločitvi za duhovniški poklic. Dr. Zdešar je opisal tudi svoje delo med zdomci v Nemčiji, kako ga je nadzorovala nekdanja jugoslovanska tajna policija ob koncu pa je povedal tudi, kako se je veselil samostojne Slovenije.
Pogovor je nastal leta 2007 ob razstavi preganjanje vere in Cerkve Muzeja novejše zgodovine Slovenije.
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 1. 10. 2013, Znanstveni posvet ob 4. obletnici vstopa v Hudo jamo – Jernej Letnar Černič | 17. 9. 2013; Cvetka Hanuna o svoji družini » |