9. 8. 2015, Posvet Leto 1945 – 70 let potem, Tamara Griesser Pečar in Gregor Jenuš
By mojazgodba on Avg 28, 2015 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne, je 28. maja letos (2015), v Državnem svetu RS potekal znanstveni posvet v organizaciji Študijskega centra za narodno spravo, Nove slovenske zaveze, Slovenskih katoliških izobražencev in Zbora za republiko.
Tokrat bomo prisluhnili dr. Tamari Griesser Pečar, predavateljici na univerzi in sodelavki Študijskega centra za narodno spravo ter dr. Gregorju Jenušu arhivistu v Arhivu Republike Slovenije, ki je pristojen za arhivsko gradivo Republiškega sekretariata za notranje zadeve Socialistične republike Slovenije in gradivo Ministrstva za notranje zadeve Republike Slovenije.
Dr. Tamara Griesser Pečar v referatu z naslovom Jaltska pogodba in izročitev beguncev Jugoslaviji maja 1945 zavrača tezo, da so Britanci jugoslovanske begunce izročili Titovim četam na podlagi sklepa velikih sil na konferencah v Jalti in v Potsdamu. Nasprotno, na Jalti o vračanju beguncev sploh niso govorili. Pri izročanju so se Britanci posluževali prevare. Razlog za izročitev je zato treba iskati na Koroškem, v pogajanjih med britansko in jugoslovansko vlado in sklenjenih sporazumih, ki so bili odločilni za predajo. Prisluhnimo dr. Tamari Griesser Pečar.
Gregor Jenuš je na posvetu spregovoril o komunističnem obračunu z Nemci na Slovenskem in uničenju nemške manjšine. Podlago zanjo je iskati že v medvojnih odlokih AVNOJ- a, ki so določili, da mora nemško manjšino doleteti kolektivna kazen v obliki ukinitve manjšinskih pravic, odvzema premoženja in izgona iz države. Tako je bila na propad obsojena celotna nemška manjšina. Decembra 1945 je Boris Kidrič na vprašanje, kakšne pravice bo imela nemška manjšina na Slovenskem po vojni, odgovoril: »Nemška manjšina pri nas ne bo imela nobene pravice, ker je ne bo!«
Prisluhnite oddaji:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 16. 8. 2015, Posvet Leto 1945 – 70 let potem, Jože Dežman in Ivo Jevnikar | 2. 8. 2015, Posvet Leto 1945 – 70 let potem, Tomaž Erzar in Dragica Gudrun Podmiljšak » |