7. 8. 2016, Znanstveni simpozij Brezpravje v imenu ljudstva – zadnji del
By mojazgodba on Avg 9, 2016 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Študijski center za narodno spravo je v letu 2015 organiziral tri znanstvene posvete, ki so bili posvečeni času druge svetovne vojne, posledicam vojne in revolucije in pogledu na zgodovinske dogodke s 70 letne perspektive. Zadnji posvet z naslovom Brezpravje »v imenu ljudstva«, je potekal 10. decembra 2015 v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa v Ljubljani. Namenjen je bil prikazu delovanja enega najmočnejših orodij, ki jih je komunistični sistem izbral za nadvlado in teptanje človekovih pravic, to je sodstvu. Zadnji del posveta pa je bil namenjen pričevalcem, ki so predstavili svoje zgodbe kot politični zaporniki. Pogovor s pričevalci je vodil predsednik Društva političnih zapornikov in drugih žrtev komunističnega nasilja David Tasič.
V današnji oddaji bomo prisluhnili še dvema pričevalcema in sicer Lidiji Drobnič, ki je bila politična zapornica v Ferdrengu in župniku Stanku Sivcu, ki je več let preživel kot politični zapornik v različnih zaporih in doživel številne pritiske Udbe.
Gospa Lidija Drobnič je predstavila strahote in trpljenje, ki jih je preživela kot politična zapornica v povojnem ženskem taborišču Ferdreng. Taborišče je bilo locirano v zaprtem območju Kočevja, v njem je bilo zaprtih okoli 800 taboriščnic. Ko so dekleta, žene in matere iz ljubljanskega kolodvora z živinskimi vagoni pripeljali do Kočevja, je bila pričevalka sprva prepričana, da jih peljejo v smrt. Za javnost so bile poslane na družbeno koristno delo, v resnici pa je bilo to pravo koncentracijsko taborišče, ograjeno z bodečo žico, v katerem so ženam nalagali duhamoreče delo, s katerim so jih hoteli fizično in psihično uničiti. Vendar se niti ena od njih ni zlomila.
V drugem delu oddaje pa je spregovoril Stanko Sivec, doma z Liveka nad Kobaridom, pod Matajurjem, blizu italijanske meje. Ko je študiral za duhovnika so ga večkrat zasliševali. Kot bogoslovca so ga leta 1949 zaprli v udbovski zapor v Tolminu. Kot zapornik je opravljal težka fizična dela in bil deležen politične prevzgoje, ki pa se ga ni dotaknila. Preživel je tudi sedem mesecev samice, med tem ga je zasliševal Zdenko Roter.
Prisluhnite oddaji, ki jo je pripravila Marta Keršič:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 14. 8. 2016, Prezrta zgodba novomašnikov leta 1991 - zadnji del | 31. 7. 2016, Prezrta zgodba novomašnikov leta 1991 - 3. del » |