21. 8. 2016, 25 let samostojnosti - Slovenci na tujem
By mojazgodba on Avg 25, 2016 | In osamosvojitev | Pošlji odziv »
Tokratna Moja zgodba je prinesla spomine treh Slovencev, ki so si kruh služili na tujem oziroma so bili že rojeni tam in so v času osamosvajanja naše domovine trkali na vrata uglednih evropskih državnikov. Brez njih zagotovo ne bi bilo priznanja slovenske samostojnosti. Kaj so v teh zgodovinskih trenutkih delali Slovenci v Avstriji, Švici in na Švedskem, so nam povedali mag. Lojze Dolinar, Božo Dimnik in Milan Starc. Vsi so delovali v okviru Svetovnega slovenskega kongresa, ki je takrat odigral pomembno vlogo, saj je združeval srčne in zavzete Slovence, ki so se vsak na svoj način na vseh kontinentih prizadevali za priznanje slovenske samostojnosti.
Božo Dimnik
V Švici živi in dela več kot 10.000 Slovencev. Tam je trideset let živel in delal tudi Božo Dimnik, ki je povedal, da se Slovenci do plebiscitarne enotnosti v domovini niso bili povezani med seboj. Ko so se začele dogajati spremembe, so začutili, da morajo pomagati svoji domovini in rojakom. Božo Dimnik nam je v pogovoru predstavil, kako težka je bila pot do priznanja, kako je preko svojih poznanstev in prijateljstev našel pot do takratnega nemškega zunanjega ministra Hansa Dietricha Genscherja, do papeža Janeza Pavla II. in drugih vplivnih ljudi. Vsi Slovenci, ki so živeli v tujini, so pomagali in nihče ni nič pričakoval, še manj zahteval.
Lojze Dolinar
Koroški Slovenci v Avstriji so bili vedno zelo povezani z matico. Mag. Lojze Dolinar, profesor na slovenski gimnaziji, mediator, sodni izvedenec in tolmač je večji del vojnega časa preživel v Ljubljani v Cankarjevem domu in obveščal novinarje iz Avstrije o dejanski situaciju. To je zagotovo pripomoglo k razumevanju situacije. Takratni avstrijski zunanji minister Alois Mock je Sloveniji pomagal in k temu so pripomogle informacije rojakov s prve roke. Po osamosvojitvi so Avstrijci spremenili odnos do Slovencev, saj so spoznali, da tam ne živijo „Jugosi, Jugoviči", kot so jih takrat imenovali, ampak so jih začeli gledati z drugačnega zornega kota, bilo je tudi precej občudovanja zaradi zmage v vojni.
Milan Starc
Tudi Švedska je dežela, v katero so se po vojni preselili mnogi Slovenci. Med njimi tudi podjetnik Milan Starc, ki je tam živel in delal več kot trideset let. Tudi sam je razglasitev samostojnosti doživel v tujini, želel postati del teritorialne obrambe in se boriti za domovino, a pristojni so ga prosili, naj o stanju obvešča švedske medije. To je tudi storil in skupaj s Slovenci, ki so živeli tam, pripomogel k priznanju tujih držav. Ko je Slovenija postala samostojna, je videl priložnost za življenje doma, se vrnil v domovino in tu ustanovil podjetje. Želi si, da bi se tudi ostali podjetniki vrnili v domovini in skupaj ustvarjali boljši jutri za vse.
Prisluhnite pogovoru, ki ga je pripravila Mateja Feltrin Novljan:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 28. 8. 2016, Orwelovo leto Agopa Stepanjana | 14. 8. 2016, Prezrta zgodba novomašnikov leta 1991 - zadnji del » |