29. 1. 2017, Peter Hribar in pravna rehabilitacija zakoncev Hribar
By mojazgodba on Jan 31, 2017 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
V oddaji moja zgodbi smo gostili svetnika gorenjskega muzeja dr. Jožeta Dežmana in pa Petra Hribarja nečaka zadnjih lastnikov gradu Strmol Rada in Ksenije Hribar.
Beseda je tokrat tekla o pravni rehabilitaciji žrtev medvojnega nasilja.
Kar se tiče žrtev druge svetovne vojne smo zdaj v Sloveniji že tako daleč, da žrtve povojnih pobojev pravno lahko uveljavijo status žrtve vojne in potomci lahko sprožijo tudi postopek ter pridobijo potrdilo o rehabilitaciji s strani sodišč. Še vedno pa imamo problem z med vojnimi žrtvami, ki so jih povzročili partizani. Te namreč po veljavni zakonodaji niso tretirane kot žrtve. Pravzaprav nimajo nobenega statusa in jih zato pravno tudi ne moremo rehabilitirati.
Tako se je pojavila pobuda, za katero bi radi da preraste v gibanje, ki si bo prizadevalo za spremembo zakonodaje. Ta naj bi spremenila pravno dikcijo, da naj bila vsaka žrtev, ne glede na kateri strani je padla, najprej opredeljena kot žrtev, potem pa naj bi se ji dokazovalo krivdo.
Dr. Jože Dežman je med drugim povedal kako daleč smo danes. V vojnem času imamo s strani partizanov približno 4200 umorjenih civilistov, zatem od 600 do 1000 vojnih ujetnikov, pa tudi nekaj tisoč partizanov, ki so bili ubiti s strani njihovih komunističnih soborcev. Tako lahko govorimo o okoli 7000 usodah, ki si vse zaslužijo, da jih republika Slovenija, kot naslednica nekdanjega režima, začne obravnavat drugače kot doslej.
Peter Hribar je v oddaji pojasnil na čem temelji pravni pristop, ki je privedel do rehabilitacije zakoncev Hribar. To je do zdaj tudi edini primer, ko se je predsednik republike Slovenije Borut Pahor opravičil v imenu države, za zločin storjen s strani partizanov.
Prisluhnite oddaji:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 5. 2. 2017, Miroslav Rijavec – italijanski vojak in pripadnik »Slav company« | 22. 1. 2017, Tomšičev simpozij – Drevenšek, Granda » |