12. 8. 2018, 100 letnica Oktobrske revolucije - posvet 1. del
By mojazgodba on Sep 4, 2018 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Študijski center za narodno spravo je 6. novembra 2017 pripravil okroglo mizo ob 100 obletnici oktobrske revolucije. Namenjena je bila razmisleku o revoluciji sami in njenih posledicah, ki so usodno zaznamovale 20. stoletje. Na okrogli mizi, ki jo je povezoval dr. Damjan Hančič, so sodelovali zgodovinarka dr. Tamara Griesser Pečar, sociolog dr. Matevž Tomšič in zgodovinar ter literarni zgodovinar ddr. Igor Grdina.
Tokrat bomo prisluhnili prvemu delu okrogle mize in sicer prispevkoma Igorja Grdine in Tamare Griesser Pečar.
Matevž Tomšič, Tamara Griesser Pečar, Igor Grdina in Andreja Valič Zver Foto: ŠCNS
Ddr. Igor Grdina je zgodovinar in literarni zgodovinar, raziskovalec na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU in na Inštitutu za civilizacijo in kulturo. Doktoriral je iz slavistike in zgodovine, raziskovalno pa se ukvarja predvsem z zgodovino starejše slovenske književnosti, s kulturno in politično zgodovino 19. stoletja. Je avtor več znanstvenih monografij, številnih prispevkov, pisec libretov za opere in operete ter dejaven tudi kot publicist. Uvodoma je orisal potek februarske in oktobrske revolucije leta 1917.
V nadaljevanju pa lahko poslušate prispevek dr. Tamare Griesser Pečar. Pečarjeva je priznana slovenska zgodovinarka, ki je doktorirala na Dunaju z disertacijo Stališče slovenske deželne vlade do Koroške 1918-1920. Ukvarja se s preučevanjem obdobja od propada Avstro Ogrske do prvih let po drugi svetovni vojni. Osrednje področje njenega raziskovanja je zgodovina katoliške Cerkve v Sloveniji, med leti 1941 in 1990. Tokrat je spregovorila o odnosu nekdanjih komunističnih sistemov v Sovjetski zvezi in vzhodni Evropi do vere in verskih skupnosti.
Prisluhnite oddaji, ki jo je pripravila Marta Keršič:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 19. 8. 2018, 100 letnica Oktobrske revolucije - posvet 2. del | 5. 8. 2018, Pogovor dr. Jože Dežman in dr. Jože Možina » |