9. 9. 2018, Karel Bonutti - življenjska zgodba
By mojazgodba on Sep 25, 2018 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Prisluhnete lahko posnetku pričevanja znanstvenika, diplomata in kulturnega delavca, letšnjega 90 letnika dr. Karla Bonuttija. Ob slovenskem kulturnem prazniku (2018) so mu v Gorici v Kulturnem centru Lojze Bratuž podelili nagrado Kazimir Humar. Nagrado podeljujejo Kulturni center Lojze Bratuž, Združenje cerkvenih pevskih zborov in Zveza slovenske katoliške prosvete, društvom, organizacijam ali posameznikom, ki so s svojim delom prispevali k razvoju kulturnih dejavnosti, za izjemne dosežke pri organizacijskem delu, za publicistično delo in za vse, kar je v dobro goriški skupnosti.
Dr. Karel Bonutti se je rodil v Bukovici pri Gorici, šolal se je v Vidmu, na Reki in v Švici. Nato je odšel v ZDA, kjer je doktoriral in nato predaval ekonomijo in sociologijo na univerzi v Clevelandu. Bil je tudi slovenski veleposlanik pri svetem sedežu. Je avtor knjige spominov Med izbiro in zgodovino, ki je izšla pri Goriški Mohorjevi družbi.
Naslovnica knjige, ki je izšla pri Goriški Mohorjevi družbi.
Pogovor z Karlom Bonuttijem je vodil dr. Renato Podbersič.
V pogovoru z dr. Podbersičem se je dr. Bonutti med drugim pomudil tudi pri dolgem obdobju, ki ga je preživel v ZDA, v Clevelandu. Takoj je navezal stike s tam živečimi Slovenci. V začetku je bilo težko. Družino, v kateri se je rodilo šest otrok, je vzdrževal kot delavec v znani tovarni svedrov. Ponoči je delal, podnevi pa študiral, da je dosegel magisterij. Žena Hermina mu je bila v veliko pomoč. Ko je šel poučevat, je v začetku imel manj plače kot v tovarni!
V Clevelandu je spoznal škofa Rožmana, ki so ga člani nekdanje Katoliške akcije iz Ljubljane sprejeli medse. “Katoliškega doma ne bi bilo”, je v pogovoru naglasil dr. Podbersič, “če ne bi bilo Vas in škofa Rožmana, o katerem so govorili, da je izdajalec slovenskega naroda, klerofašist, kolaborant itd”. Škof Rožman je res imel veliko zaslug pri zbiranju sredstev za dom goriških Slovencev, je potrdil dr. Bonutti. Živel je v Clevelandu in njegova velika skrb je bila zbirati denar za bogoslovje v Argentini, kjer se je izšolalo kakih 60 slovenskih semeniščnikov. Gradnjo goriškega Katoliškega doma je podprl tudi zato, ker je bilo zanj pomembno, da pomaga katoliškim Slovencem, ne glede na to, od kod so, le da bi se lahko razvijali v svojem okolju. Tudi po zaslugi dr. Bonuttija je leta 1959 umrli škof Rožman, sprva pokopan v Lemontu, aprila 2013 končno le dobil poslednje počivališče v ljubljanski stolnici.
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 16. 9. 2018, France Cukjati – Slovenske podobe zla | 2. 9. 2018, Marijeta Kozlovič – spomini na vojno 1991 » |