5. 5. 2019, Avguštin Sadar - pričevanje
By mojazgodba on Maj 13, 2019 | In totalitarizmi | 1 odziv »
V oddaji je sodeloval Avguštin Sadar, rojen 1928, v revni kmečki družini v Petrušnji vasi blizu Šentvida pri Stični kot tretji otrok. Ko je bil star eno leto je oče hišo prodal in kupil opuščeno domačijo na Virju pri Stični. Potem so se rodili še štirje otroci, tako, da jih je bilo skupaj sedem.
Avguštin Sadar
S petnajstimi leti ga je oče poslal služit za hlapca in pastirja na veliko posestvo. Tam so se večkrat oglasili partizani, ki jih je moral voditi na različne kraje. Zaradi težkih razmer je pobegnil in se vrnil k starim staršem. Ko je bil star sedemnajst let je dobil poziv za vstop k domobrancem. Skupaj z ostalimi so se dva meseca urili v Ljubljani, potem pa so bili nameščeni v Velikih Laščah.
Maja 1945 so se peš odpravili proti Koroški, do Vetrinjskega polja, kjer so morali na zahtevo Angležev odložiti orožje. Domobrancem so obljubljali, da jih bodo peljali v Italijo in da bodo tam ustanovili vojsko, ki bo šla nad partizane. Resnica pa je bila drugačna. Vkrcali so jih na vagone, v katere so vstopili oboroženi partizani. V Radovljici so jih postrojili. Letnike 27 in 28 so dali na stran, ostale pa so odpeljali naprej.
Iz Kranja so jih gnali peš v škofove zavode v Šentvid nad Ljubljano. Namestili so jih v kletne prostore, kjer so dva meseca ležali na golih tleh, imeli ogromno uši, za obrok pa so dobili le toliko, da so preživeli.
Ob amnestiji, avgusta 1945, je bil Avguštin izpuščen. Ko so odhajali proti domu so zaradi oslabelosti padali po tleh. Prišli so do postaje za Dolenjsko. Z Grosupljega so šli proti domu skozi gozd, po stranskih poteh, po glavnih poteh so jih terenci namreč že lovili in pobijali. Po enem mesecu si je Gustelj doma nekoliko opomogel, stregla mu je 12 - letna sestra, ki je vedela, da mu ne sme dati preveč hrane naenkrat, sicer lahko umre.
Prisluhnite oddaji, ki sta jo posnela sodelavca Študijskega centra za narodno spravo Miha Drobnič in Marta Keršič, za predvajanje pa ga je poleg Keršičeve pripravila še Mirjam Dujo Jurjevčič:
1 komentar
Napiši komentar
« 12. 5. 2019, Vojaški dnevnik Ivo Bric | 28. 4. 2019, Monografija o Mimi Malenšek – Alenka Puhar » |