14. 2. 2021, Marija Stanonik - Pesnjenje v vojaški suknji in proti njej
By mojazgodba on Feb 23, 2021 | In posebno | Pošlji odziv »
V oddaji Moja zgodba je bila z nami literarna zgodovinarka, etnologinja, akademikinja ddr. Marija Stanonik, ki je pripravila knjigo z naslovom Pesnjenje v vojaški suknji in proti njej 1515 - 1918.
Z omenjeno knjigo je avtorica, ki je največja poznavalka poezije, ki je nastajala v takih ali drugačnih vojnih razmerah, prišla do konca pregledu literarnega udejstvovanja slovenskih fantov, ki so umirali v različnih vojskah po svetu.
Ddr Marija Stanonik, foto: Jože Bartolj
Ddr. Marija Stanonik sicer ugotavlja, da predstavlja tovrstno pisanje veliko belo liso znotraj literature, da je slabo poznano in skoraj neraziskano. Svoje delo tako razume, kot začetek, ki naj privede do tega, da bi se tudi te plati pesnjenja bolj zavedali in jo tudi umestili v korpus slovenske literature.
V začetku pogovora nam je povedala, kje je našla vire za raziskavo in do kod sploh segajo pisni viri.
Na vprašanje, kaj je skupnega pesmim, ki jih zbrala? Je to trpljenje, je to krik proti vojni, je to klic po svobodi? Avtorica odgovarja, da je skupno predvsem morje prelite krvi in posledično trpljenje. Zanimivo je, da krik proti vojni zasledimo sorazmerno pozno, šele v zadnjih letih prve svetovne vojne. Prej so pesmi bolj pisane za fronto in častijo cesarja in monarhijo. Klic po svobodi pa se sploh pojavi še kasneje, ko je že jasno, da bo nekdanja država propadla.
Prisluhnite pogovoru, ki ga je pripravil Jože Bartolj:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 21. 2. 2021, Jože Možina - Slovenski razkol - Bloška planota | 7. 2. 2021, Stanislav Novačan – pričevanje 4. del » |