20. 2. 2022, Predmeti iz Državnih depojev MNZ Slovenije v Pivki
By mojazgodba on Mar 18, 2022 | In osamosvojitev | Pošlji odziv »
V oddaji Moja zgodba smo predstavili kaj hranijo depoji Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Pivki in kaj njihove nove zbirke, denimo predmeti iz povojnih grobišč. Med drugim smo predstavili protokolarna darila, ki so jih dobili predsedniki republike in državnega sveta RS.
Darilo predsedniku Drnovšku: Čajni servis, porcelan. Darilo predsednika R Madžarske Ferenca Mádla, 2003
Muzej novejše zgodovine Slovenije se je leta 2020 z Uradom predsednika RS in Vojaškim muzejem Slovenske vojske, dogovoril o prevzemu zbirke protokolarnih daril predsednikov Republike Slovenije dr. Janeza Drnovška in dr. Danila Türka. V hrambo in upravljanje je muzej prevzel preko 900 daril in 369 fotografskih albumov s fotografijami njunih protokolarnih dogodkov. Širok razpon daril sega od porcelanastih, srebrnih in glinenih čajnih/ kavnih servisov, fotografij kronanih glav in predsedniških parov, umetelno izdelanih reliefov iz biserne matice do spominskih kovancev in kristalnih vaz pa tudi vrhunskih izdelkov domače obrti in otroških izdelkov. Od maja letos bodo širši javnosti na ogled v odprtih depojih Muzeja novejše zgodovine Slovenije (v okviru Depojev državnih muzejev) v Pivki.
Darilo predsedniku Tűrku: Relief mesta Petra v Jordaniji. Darilo Jordan Chamber of Commerce & Industry, 2009
V začetku decembra 2002 smo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije prejeli v hrambo in upravljanje 702 darila, ki jih je prejel nekdanji predsednik Republike Slovenije g. Milan Kučan v obdobju obeh mandatov od leta 1992 do 2002. Le ta je prejel od funkcionarjev ali javnih uslužbencev Republike Slovenije, drugih držav in mednarodnih organizacij. Veliko je tudi daril državljanov Slovenije, ki so mu jih podarili ob različnih priložnostih. Zastopanih je 49 držav iz katerih je prejel darilo, bodisi ob predsedniškem obisku v deželi ali pa kot gostitelj v Sloveniji. Pri darilih državnikov prevladujejo darila, pretežno iz dragocenih kovin in znanih blagovnih znamk. Največ je pladnjev, posod, krožnikov, šatulj, svečnikov.
Darilo predsedniku Tűrku: Vrhniški pirh (avtor Franci Grom) v marmornatem okvirju. Darilo Kompresorske postaje Ajdovščina, 2012
Odkrivanje povojnih prikritih grobišč se je pričelo v 90-ih letih prejšnjega stoletja in do sedaj je evidentiranih več kot 700 grobišč. Muzej je od leta 2004 pridobil večje število civilnih in vojaških predmetov, ki so bili zbrani med ekshumacijami na oseminšestdesetih lokacijah grobišč povojnih pobojev. Prvi zabeleženi predmeti v zbirki so iz grobišč Jama pod Macesnovo gorico in iz brezna Konfin 1. Kar 1705 predmetov je iz povojnega grobišča Cerklje ob Krki, kjer je potekal izkop jeseni 2013. Za enajstimi pregradami so v Hudi jami Barbara rov leta 2008 odkrili čez 1400 žrtev med katerimi so bili pripadniki slovenskega domobranstva, hrvaški domobrani, ustaši in civilisti. Predmeti najdeni v rovu v Hudi jami Barbara rov leta 2008 so bili skladno z odredbo preiskovalnega sodnika predani v Muzej. Večje število predmetov je Muzej prevzel tudi leta 2021.V odprtem depoju so predstavljeni predmeti iz grobišča Romov v Iški in predmeti iz brezna v Debliških livadah.
V oddaji sta sodelovali kustosinji Monika Kokalj Kočevar in Nataša Strlič:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 27. 2. 2022, Tomaž Kladnik - Zadišalo je po slovenski vojski | 13. 2. 2022, Razstava Fotografije iz Auschwitza » |