6. 3. 2022, Rudolf Cvetko in 1. sv. vojna
By mojazgodba on Mar 20, 2022 | In posebno | Pošlji odziv »
V oddaji Moja zgodba smo se podali na bojišče 1. svetovne vojne v Galicijo v Ukrajini, ki je prav v tem času spet prizorišče vojnih spopadov. Predstavili smo razstavo in osebnost Rudolfa Cvetka, prvega Slovenca, ki je dobil olimpijsko kolajno. To se je zgodilo leta 1912 še za reperezentanco Avstroogrske monarhije. Predstavili smo njegov frontni dnevnik, ki ga je pisal leta 1917 in ga skupaj z ostalo zapuščino hrani Narodni Muzej Slovenije. Naša gosta sta bila kustos Narodnega muzeja Slovenije mag. Jože Podpečnik in kustor Muzeja novejše zgodovine Slovenije dr. Marko Štepec.
Mag. Jože Podpečnik in dr. Marko Štepec. Foto: Jože Bartolj
Oktobra 2003 so dediči Rudolfa Cvetka (1880-1977) podarili Narodnemu muzeju Slovenije njegovo zapuščino, ki kot celota predstavlja pomemben del slovenske športne zgodovine. V njej je poleg njegovih osebnih predmetov tudi bogato fotografsko, filatelistično, arhivsko in knjižno gradivo. Za plemenito dejanje se Narodni muzej Slovenije iskreno zahvaljuje.
Rudolf Cvetko na fronti v Galiciji (zdaj Ukrajina).
Med 27. januarjem in 4. avgustom 1917 je bil s 16. pehotnim polkom na galicijskem bojišču v okolici Stanislaviva. Intenzivno izkušnjo vojne v galicijskih strelskih jarkih je do dneva natančno opisal v vojnem dnevniku. V fotografski album je shranil 29 fotografij z galicijske fronte, ki pripovedujejo zgodbe vojakovega vsakdana v strelskih jarkih in zakloniščih.
Rudolf Cvetko, frontni dnevnik
Častnik Rudolf Cvetko je začel svojo vojaško kariero leta 1896 v tržaški pehotni kadetnici. Med leti 1900-1913 je služil kot častnik v 16. varaždinskemu pešpolku. Na začetku 1. svetovne vojne je v Pulju uril rezerviste 4. črnovojniškega polka, novembra 1916 pa se je pridružil 16. pešpolku v Varaždinu. Od konca januarja 1917 do začetka avgusta je v frontnih jarkih v Galiciji, zahodno od ukrajinskega mesto Ivano-Frankivsk. Po vrnitvi s fronte je ostal v zaledju, kjer je dočakal konec vojne in razpad države. Sredi novembra 1918 je začel opravljati orožniško službo v Kočevju in do leta 1924 napredoval v čin žandarmerijskega podpolkovnika. Zaradi širjenja republikanskih idej je bil ob koncu avgusta 1926 predčasno upokojen.
Rudolf Cvetko kot poročnik avstroogrske vojske.
Prisluhnite oddaji, ki jo je pripravil Marko Štepec:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 13. 3. 2022 Marko Snoj - Slovar jezika Janeza Svetokriškega in Pohlinov slovar | 27. 2. 2022, Tomaž Kladnik - Zadišalo je po slovenski vojski » |