12. 2. 2023, Posvet ob 75-letnici Pariške mirovne pogodbe (Griesser Pečar, Jevnikar)
By mojazgodba on Maj 8, 2023 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
Septembra 2022 je bil v Trstu znanstveni posvet z naslovom »Ob 75 letnici Pariške mirovne pogodbe – posledice za primorski prostor«. Organizirala sta ga Študijski center za narodno spravo in Društvo slovenskih izobražencev, potekal pa je v Peterlinovi dvorani v Trstu. Na njem so sodelujoči predavatelji osvetlili sklep pariške mirovne konference, ki je bil sprejet 10. februarja 1947 in je stopil v veljavo 15. septembra 1947. Zahodni zavezniki so se ob podpisu mirovne pogodbe do Italije vedli zelo blagohotno, saj so upoštevali njeno geopolitično vrednost na prvi črti hladne vojne. Iz javne razprave so izginile razprave o italijanskih zločinih med vojno, predvsem v Afriki in na Balkanu.
Dr. Tomaž Ivešić, direktor Študisjkega centra za narodno spravo, foto: ŠCNR
S pariško mirovno pogodbo se je večina primorskih Slovencev združila z matičnim narodom. Večina Primorske je resda pripadla tedanji Jugoslaviji, a nekdaj stoletja enoten politični, gospodarski in kulturni prostor je bil boleče razdeljen z meddržavno mejo. Gorica je takoj pripadla Italiji, Trst s severno Istro pa je bil razglašen za nekakšno nevtralno državico oz. t. i. Svobodno tržaško ozemlje, ki v resnici ni nikoli zaživela kot samostojna enota. To ozemlje je bilo oktobra 1954 s „Spomenico o soglasju" razdeljeno med Italijo in Jugoslavijo. Dokončno pa je bila meja med njima potrjena z Osimskimi sporazumi novembra 1975.
V prvem delu lahko prisluhnete prispevku dr. Tamare Griesser Pečar, ki je razmišljala o preganjanju duhovščine v priključenem delu Primorske in v coni B Svobodnega tržaškega ozemlja. Njen referat je na posvetu v Trstu prebral dr. Tomaž Ivešić.
Ivo Jevnikar, foto: ŠCNR
V drugem delu pa lahko poslušate prispevek Iva Jevnikarja z naslovom »Vloga političnih beguncev iz Slovenije pri oživljanju slovenstva v zamejstvu v Italiji«.
Oddajo sta pripravili Marta Keršič in Mirjam Dujo Jurjevčič:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 19. 2. 2023, Posvet Jože Pučnik v spominu sodobnikov in zgodovinskem spominu 2 | 5. 2. 2022, Slovenski mučenci XX. stoletja - uvodna oddaja o stanju v Lavantinski škofiji (Aleš Maver) » |