17. 10. 2012 Vroče sledi hladne vojne – Družini Mertelj in Toplak
By mojazgodba on Okt 18, 2012 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
V oddaji Moja zgodba je v ciklu Vroče sledi hladne vojne, ki ga skupaj pripravljajo Gorenjski muzej, Arhiv RS in Celovška Mohorjeva družba nastopil Lojz Mertelj iz Srednjega vrha, ki je opisal kako so njegovo družino 30. septembra leta 1947 nasilno preselili iz njihovega doma na področje občine Kočevje, kjer naj bi naselili prazne domačije, ki so jih zapustili kočevski Nemci. Imeli so dve uri časa, da so si spakirali najnujnejše in nato so celo družino, ki je imela 8 otrok z vlakom izselili. Lojz Mertelj pravi, da jih najbolj boli, ker nikoli niso izvedeli, zakaj so bili nasilno izseljeni, kaj so zagrešili, da sta jih takrat 30.9. 1947 ob 5.h zjutraj, na domu zbudila dva v usnje oblečena UDBOvca in jih brez kakršnih koli papirjev, „v imenu naroda", izselila.
Lojz Mertelj pred družinsko hišo v Srednjem vrhu.
Drugo pričevanje je podal Jože Dežman, ki se je ob proučevanju brezijanskih votivov, leta 1996 srečal s sliko, ki jo je tja prinesla družina Strle. Tega je Mariji Pomagaj posvetila Katarina Serbinek, rojena Toplak iz Avstralije. V noči iz 12. na 13. maj 1945 so namreč partizani v vasi Zlatoličje pri Ptuju ubili tri člane družine Toplak, dva brata in sestro. Četrti brat je ranjen pobegnil in ko se vrnil iz bolnišnice so ga pozvali na komando v Ptuj, kjer je leta 1946 izginil. Peti brat, sicer partizan, je bil leta 1949 obsojen protikomunističnega delovanja in ustreljen. Njegov grob je neznan. Katarina Skrbinek, prav tako partizanka, je bila leta 1946 obsojena na 20 let zapora zaradi protikomunističnega delovanja, odsedela je 7 let. Zaradi nadzora tajne policije je kasneje emigrirala v Avstralijo.
Jože Dežman na Brezjah z votivno sliko slikarja Štefana Hauka.
Vabljeni k poslušanju oddaje, ki jo je pripravil Jože Dežman.
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 24. 10. 2012 Vroče sledi hladne vojne – Janez Arnež, Andreja Klasinc Škofljanec, Tadej Cankar in Gregor Jenuš | 10. 10. 2012 Vroče sledi hladne vojne - Hanzi Filipič, Mohorjeva Celovec » |