17. 6. 2018, Janez Hladnik – Od Triglava do Andov
By mojazgodba on Jun 18, 2018 | In totalitarizmi | Pošlji odziv »
V službi Cerkve in naroda. Omenjeno knjigo je izdala Goriška Mohorjeva družba, v Gorici leta 1978. Knjiga je bila v takratni državi uvrščena na seznam prepovedane literature in tako z uradnim listom prepovedana. Zato je tudi skorajda neznana.
Druga, dopolnjena izdaja prihaja med bralce ob 40-letnici prvega izida in 70-letnici prihoda prve skupine slovenskih političnih beguncev v Argentino.
V oddaji so sodelovali urednica pri Goriški Mohorjevi Erika Jazbar, Hladnikova nečaka Ronko Kavčič in Ivanka Koprivec, ter avtor razstave o Hladnikovem življenju Jože Leskovec.
Gre za ponatis Hladnikovih spominov. V njej msgr. Janez Hladnik opisuje svojo življenjsko pot. Od otroštva, študija, preko kaplanske službe do odhoda v Argentino leta 1936. Nadaljuje z opisom delovanja med slovenskimi rojaki, ki so v letih med obema vojnama zapustili našo domovino. Želja po zaslužku in beg pred fašizmom je mnogim dežela pod Andi nudila varen dom. Najpomembnejši del pa predstavljajo spomini na dogodke med in po drugi svetovni vojni.
Pobuda za ponatis je prišla iz Rovt, ki je Hladnikov rojstni kraj. Tu so tekst pretipkali z namenom, da bi krajani spoznali lik tega zaslužnega duhovnika, ki je deloval najprej v slovenskem prostoru, nato kot izseljenski duhovnik v Argentini, najprej med slovenskimi emigranti, ki so zapustili domovino zaradi revščine in fašizma, po koncu druge svetovne vojne pa je msgr. Hladnik pri takratnem argentinskem predsedniku Peronu dosegel, da so se slovenski politični begunci, ki so dotlej živeli v taboriščih v Avstriji in Italiji, lahko preselili v Argentino. Omogočil jim je, da jih je Argentina sprejela, jim pomagal pri urejanju dokumentov, sad njegovega truda pa je tudi Slovenska vas, strnjeno naselje, kjer slovenska skupnost živi še danes.
Prisluhnite oddaji, ki jo je vodil Jože Bartolj:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 24. 6. 2018, Revija SLO - časi, kraji, ljudje | 10. 6. 2018, dr. Zvonka Zupanič Slavec - Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem » |