24. 6. 2018, Revija SLO - časi, kraji, ljudje
By mojazgodba on Jun 26, 2018 | In posebno | Pošlji odziv »
Predstavili smo zgodovinsko revijo SLO, ki jo izdaja založba Družina. V prvem delu sta jo predstavila urednik dr. Jože Dežman in član uredništva Luka Vidmar. Drugi del oddaje, v katerem smo gostili mag. Marka Štepca, pa smo namenili posebni tematski številki, ki je tokrat ob 100 letnici posvečena 1. svetovni vojni.
Posebno številko so naslovili 1914-1918 med vojno in spominom, prinaša pa vpogled v pretresljivo obdobje prve svetovne vojne, katere stoletnico konca zaznamujemo letos. Predstojnica Zgodovinskega inštituta Milka Kosa dr. Petra Svoljšak je v uvodniku revije zapisala: »Ko je poleti 1914 izbruhnila vojna, so jo sodobniki najprej opredelili kot vojno 1914/1915, kot evropsko vojno, kmalu tudi kot svetovno in šele pozneje je bila na kolektivni ravni opredeljena kot prva svetovna vojna. »Velika« vojna (Great War) je bil priljubljen britanski izraz, s častno izjemo Winstona Churchilla, ki je vojno 1914-1918 opredelil kot svetovno krizo (The World Crisis, 1927): sčasoma so izraz prevzeli drugi narodi, bolj previdno tudi Slovenci. Obenem so se geografskim in časovnim opredelitvam pridružile mnoge lastnostne oznake, npr. imperialistična, globalna, celo absolutna, totalna vojna. Predvsem pa je bila to vojna, v kateri so si bili tehnika, tehnologija, človek in narava največji zavezniki in najhujši nasprotniki obenem.«
Urednik Jože Dežman je povedal, da jih je vodila ideja, kako dela slovenskih raziskovalcev s področja zgodovine, antropologije, arheologije, muzealistike in povezanih ved predstaviti na poljuden način - na tak, kot jih podajajo nekatere tuje zgodovinske revije. Po štirih letih izhajanja, vsako leto izidejo štiri številke, je bil čas, da v prvi posebni izdaji predstavijo slovensko izkušnjo velike vojne.
Posebno številko je uredil mag. Marko Štepec, kustos Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Kot urednik te posebne številke, je zbral tudi zanimive fotografije spomenikov, postavljenih v spomin na žrtve prve svetovne vojne, ki jih lahko najdemo po številnih krajih po Sloveniji. Naštel jih je več kot 250.
Prisluhnite oddaji, ki jo je vodil Jože Bartolj:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 1. 7. 2018, Alenka Prijatelj – begunske zgodbe | 17. 6. 2018, Janez Hladnik – Od Triglava do Andov » |