11. 7. 2021, Jože Gorše - pričevanje
By mojazgodba on Avg 27, 2021 | In totalitarizmi, osamosvojitev | Pošlji odziv »
V oddaji Moja zgodba ste lahko poslušali pričevanje nekdanjega župana občine Loška dolina Jožeta Goršeta, ki je bil med drugim aktiven udeleženec v boju za slovensko osamosvojitev kot član teritorialne obrambe v krajevni skupnosti Loška dolina. Njegova pripoved o osamosvojitvi Slovenije nas je popeljala v napete čase prevzemanja orožja s strani TO in v čas osamosvojitvene vojne, ko se je bilo treba odločati hitro, odločno in pogumno.
Jože Gorše, foto: ŠCNR
Jožef Gorše se je rodil januarja 1942 v Nadlesku v občini Loška dolina. Že nekaj mesecev po njegovem rojstvu, 5. junija 1942, so Italijani odpeljali moške iz vasi Nadlesk, Dane in Podcerkev v internacijo. Med njimi tudi njegovega očeta in strica. Odpeljana sta bila na Ustico, otoček blizu Sicilije. Junija 1943 so taboriščnike od tam preselili v Padovo. Po kapitulaciji Italije septembra 1943, so Nemci zasedli ta del Italije in taboriščnike odpeljali v Belgijsko kasarno v Ljubljano. Tam so določili, da gre oče v Nemčijo, stric pa bi se lahko vrnil domov, a ker je bil oče določen za Nemčijo, se mu je stric po lastni želji pridružil. Tako sta bila oba poslana v Dachau. Po vojni sta prišla domov, stric je kmalu dobil zaposlitev, oče pa šele čez pet let, ker ni hotel postati član zadruge.
Janez in Jože Gorše v internaciji, foto: družinski arhiv Jožeta Goršeta
Jožef je osnovno šolo in nižjo gimnazijo obiskoval v Starem trgu pri Ložu. Zaposlen je bil v podjetju Kovinoplastika Lož. Od 1969 do leta 1996 je izmenično opravljal funkcijo poveljnika in predsednika Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Kovinoplastika Lož ter bil aktivno vključen v Gasilsko zvezo Cerknica kot sektorski poveljnik. Sodeloval je pri številnih prostovoljnih delih v Loški dolini in bil tudi župan občine Loška dolina v letih 1999 do 2000. Za svoje delo v občini Loška dolina je prejel številna priznanja in odlikovanja.
Jožef Gorše se je aktivno vključil v proces osamosvajanja Slovenije nekaj mesecev pred začetkom vojne. Oktobra 1990 je sodeloval pri prevozu orožja iz Kočevske Reke na lokacijo krajevnega štaba Loška dolina. V času desetdnevne vojne je bil član štaba TO na krajevni skupnosti v Loški dolini. Vseskozi je opozarjal tiste, ki so hodili na bojne položaje, da se izogibajo uporabi orožja, saj kot je rekel, ko se enkrat konflikt začne, se ga ne ustavi tako hitro. Pri osamosvojitveni vojni ga je najbolj presenetilo to, da so bili na krajevnem štabu ljudje različnih političnih prepričanj, a so vsi skupaj delovali složno. Vsak izmed njih si je prizadeval, da bi prebivalce Loške doline kar najbolje zaščitili.
Prisluhnite oddaji, ki sta jo pripravili Mirjam Dujo Jurjevčič in Marta Keršič:
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« 18. 7. 2021, Simpozij 80 let začetka 2. sv. vojne - 1. Tamara Griesser Pečar | 4. 7. 2021, Mag. Igor Omerza - Ciril Žebot velikan osamosvojitve » |