Tags: meništvo

117. oddaja: Antonove apoftegme nas učijo o puščavi

Anton, imenovan Veliki oziroma pri nas znan kot sv. Anton Puščavnik, naj bi po izročilu živel več kot sto let, od 250/51 do 356. Rojen je bil v koptski vasi, v krščanski družini. Znamenito je njegovo spreobrnjenje ob poslušanju evangelija o bogatem mladeniču. V abecedni zbirki izrekov svetih puščavnikov je zaradi črke A in zaradi pomembnosti na prvem mestu. Njegovi izreki in anekdote so se kot dragoceni vzgojni biseri predajali iz roda v rod. Tudi v današnjih digitalnih puščavah nam lahko ponudijo bogat pouk, če se jih le lotimo razbirati na ustrezen način. more »

98. oddaja: Spet po Filokaliji, tokrat z Markom Asketom

Filokalija nam je pri naših katehezah že stara znanka. Ta zbornik najboljših duhovnih zakladov starega krščanskega vzhoda - ki je nastal v času vzpona racionalizma in bil natisnjen v Benetkah - je močno zaznamoval tudi duhovne iskalce sodobnega časa na z… more »

96. oddaja: Janez Kasijan se pogovarja o molitvi

Sv. Janez Kasijan (+435), latinec iz Dakije (današnje Romunije), se je dodobra seznanil z vzhodnim meništvom, ko je bival z egiptovskimi puščavniki. V tem besedilu predstavi nauk o molitvi, ki ga je prejel od egiptovskih puščavnikov. more »

91. oddaja: Izaija iz Filokalije varuje um

V Filokaliji je takoj za sv. Antonom Puščavnikom predstavljen sv. Izaija Puščavnik. Ime je sicer dobil po starozaveznem preroku, gre pa za egiptovskega meniha iz 4.-5. stol. iz puščave Sketis. Njegovi izreki zahtevajo pozorno branje; njegovi bralci/učenci lahko na osnovi istega izreka pridejo do zelo različnih sklepov. more »

89. oddaja: Ob Filokaliji se učimo ljubiti lepoto

Filokalija je po mnenju mnogih za Svetim pismom najvplivnejša knjiga krščanskega Vzhoda. Zadnjih sto let jo spoznava tudi krščanski Zahod. V slovenščini smo nedavno dobili prvi zvezek (od načrtovanih štirih) prevoda tega dela. more »