Tags: krst

119. oddaja: Ciril Jeruzalemski pripravlja katehumene na krst

Sv. Ciril Jeruzalemski (ok. 313 - 386) je bil škof v Eliji Kapitolini, ki ji je prav on pomagal, da je spet postala Jeruzalem, sveto mesto. Na mestih, kjer so se dobrih 300 let prej odvili osrednji dogodki našega odrešenja, je uvajal katehumene v vero. more »

111. oddaja: Zenon Veronski odkriva novokrščencem njihov horoskop

Zenon Veronski († 371), po rodu iz severne Afrike, je po učiteljski karieri postal menih, dokler ga niso leta 362 izbrali za veronskega škofa. Najstarejši podatki o njem izvirajo iz pisem Ambrozija Milanskega. Ohranjenih je okoli 90 njegovih govorov. Posebej je zanimiv govor, v katerem razlaga, kakšen horoskop smejo uporabljati novokrščenci. more »

80. oddaja: Jakob iz Seruga opeva Jezusov krst kot poroko s Cerkvijo

Sv. Jakob iz Seruga (ok. 451 - 521) je za Efremom drugi največji poet sirske zgodnjekrščanske literature. Od 763 verznih metričnih homilij (sir. memre) se jih je ohranilo okrog pol in eno izmed njih je avtor posvetil skrivnosti Gospodovega krsta. more »

33. oddaja: Hermasovo videnje stolpa

Karizmatični laik Hermas, eden iz skupine prerokov v rimski Cerkvi, je imel 6 videnj in 10 podob, ko je prejel še 12 zapovedi, vse to pa popisal v spisu z naslovom Pastir. Pomembno je zlasti videnje stolpa, ki ga gradijo na vodi. more »

12. oddaja: Ambrozij Milanski o Janezovem in Jezusovem krstu

Sv. Ambrozij Milanski (339-397) je bil sredi vzpenjajoče politične kariere izbran za milanskega škofa, čeprav je bil še katehumen, potem pa v enem tednu prejel vse zakramente od krsta do škofovskega posvečenja. Je pesnik, pastir in teolog. V svoji Razlagi Lukovega evangelija, ki je zelo homiletičnega značaja, se opira na Origenovo eksegezo. more »