Tags: jezus

131. oddaja: Origen v množici, ki pozdravlja Jezusa

Origen (ok. 185-253), največji med antičnimi eksegeti je preprostim vernikom namenil homilije, svojim študentom pa komentarje. Pred nami je odlomek komentarja pripovedi iz Matejevega evangelija, ki govori o Jezusovem slovesnem vhodu v Jeruzalem. more »

128. oddaja: Ambrozij Milanski o dveh krstih

Ambrozij Milanski (ok. 337 -397), krščen teden dni pred prejemom škofovskega posvečenja, Avguštinov krstitelj, skkupaj z njim eden štirih velikih zahodnih cerkvenih očetov, predstavlja dva krsta, Janezovega in Jezusovega, krščanskega. more »

125. oddaja: Krizostomova napotnica k okulistu

Sv. Janez Krizostom v tej katehezi podaja eksegezo nedeljskega evangelija o iveri in brunu v očesu. more »

119. oddaja: Ciril Jeruzalemski pripravlja katehumene na krst

Sv. Ciril Jeruzalemski (ok. 313 - 386) je bil škof v Eliji Kapitolini, ki ji je prav on pomagal, da je spet postala Jeruzalem, sveto mesto. Na mestih, kjer so se dobrih 300 let prej odvili osrednji dogodki našega odrešenja, je uvajal katehumene v vero. more »

102. oddaja: Poljubi Besede pri Origenu

Origen (ok. 185–253) je bil po rodu iz Aleksandrije, zadnja desetletja pa je preživel v Cezareji v Palestini. Velja za enega najpomembnejših teologov antičnega krščanstva, še posebej pa se je odlikoval v razlagi Svetega pisma, v katerem je razbiral različne ravni pomena: od dobesednega do duhovnega. Postavil je temelje krščanskemu razumevanju enigmatične svetopisemske knjige Visoka pesem, o kateri se je poleg dveh homilij za katehumene ohranil tudi Rufinov latinski prevod njegovega grškega komentarja. V uvodu razlaga načine zgodovinskega, ekleziološkega in osebnega branja te pesnitve, v kateri se zrcali skrivnost ljubezenskega odnosa med Cerkvijo in Kristusom ter človeško dušo in Božjo besedo; to ponazori že v prvem poglavju komentarja, ko razlaga vrstico Poljublja naj me s poljubi svojih ust (Vp 1,2). more »