Tags: jezus

102. oddaja: Poljubi Besede pri Origenu

Origen (ok. 185–253) je bil po rodu iz Aleksandrije, zadnja desetletja pa je preživel v Cezareji v Palestini. Velja za enega najpomembnejših teologov antičnega krščanstva, še posebej pa se je odlikoval v razlagi Svetega pisma, v katerem je razbiral različne ravni pomena: od dobesednega do duhovnega. Postavil je temelje krščanskemu razumevanju enigmatične svetopisemske knjige Visoka pesem, o kateri se je poleg dveh homilij za katehumene ohranil tudi Rufinov latinski prevod njegovega grškega komentarja. V uvodu razlaga načine zgodovinskega, ekleziološkega in osebnega branja te pesnitve, v kateri se zrcali skrivnost ljubezenskega odnosa med Cerkvijo in Kristusom ter človeško dušo in Božjo besedo; to ponazori že v prvem poglavju komentarja, ko razlaga vrstico Poljublja naj me s poljubi svojih ust (Vp 1,2). more »

97. oddaja: Avguštin katehumenom razlaga očenaš

Sv. Avguštin (+430), največji latinski cerkveni oče in naš znanec iz radijskih katehez, je med drugim svojim katehumenom v Hiponu, pristaniškem mesecu na severnoafriški obali, razlagal očenaš. V pričujoči katehezi mu bomo prisluhnili in poskušali poglobiti svoje poznavanje Gospodove molitve. more »

90. oddaja: Tertulijan - učitelj molitve

Tertulijan (ok. 160–ok. 225) nosi oznako prvega latinskega teologa. Rojen je bil v Kartagini in je bil tam verjetno voditelj krščanske skupnosti. V delu O molitvi razlaga očenaš in pokaže, kakšno mesto ima molitev v življenju kristjana. more »

88. oddaja: Evherij Lyonski hvali puščavo

Sv. Evherij Lyonski (ok. 380-449) iz plemenite galske družine se je v času barbarskih vpadov umaknil v samoto in z družino zaživel asketsko življenje. Po ženini smrti pa se je s sinovoma umaknil v samostan na otoku Lerini nedaleč od današnjega Cannesa. more »

83. oddaja: Gavdencij se veseli Kane Galilejske

Sv. Gavdencij (+ 410) je bil škof v severnoitalijanski Bresci od 387 do smrti 410. Izvolili so ga, ko je bil na romanju po Sveti deželi, in močno so se morali potruditi, da so ga dobili domov, ker bi najraje kar ostal tam. Prava pustolovščina je bila misija pomoči Janezu Krizostomu na dvor v Carigrad - žal neuspešna, komaj je preživel. Ko ne bi ustregel mestnemu veljaku Benivolu, kateremu je zaradi bolezni napisal svoje velikonočne govore, bi komaj vedeli zanj, pa še zdaj imamo od njega ohranjenih komaj 21 homilij. more »