Svetovalnica, 30. oktober 2023
By Matjaž on Nov 6, 2023 | In Sladica, Zelenjavna, odgovori, Zelje, Potica | Pošlji odziv »
Kisanje zelja, pravilno pečenje in ohlajanje potice, shranjevanje jedi v hladilniku, reševanje čebule, ki gnije, testo za jabolčni zavitek ... so bile teme v tokratni kontaktni oddaji s sestro Nikolino.
Posamezna vprašanja in odgovori: ⬇️⬇️⬇️
Kisanje zelja
Poslušalka je vprašala, kako naj se loti ribanja zelja in ali je pomembno gledati ob tem na luno. Sestra Nikolina ji je odgovorila, da mlaj vpliva na vsa živila, na ena bolj, na druga manj, zato se takrat mogoče izognimo temu dnevu in še dva dneva prej in potem. Pred ribanjem si pripravimo tudi mešanico soli, kumine in zrn popra. To potresemo po dnu posode, na to po plasteh nalagamo naribno zelje (vsako plast dobro pretlačimo z rokami ali z nogami), vmes potresemo z omenjeno mešanico. Lahko dodamo tudi kakšen lovorov list, ni pa nujno - dodali ga bomo lahko potem med kuhanjem. Količine soli je 2 odstotka (za 1 kg zelja 2 dag soli). Pokrijemo s platneno tkanino in pokrijemo s pokrovom ter obtežimo. Po potrebi prilijemo vodo. Zelje se hitreje okisa v toplejšem prostoru - približno tri tedne. Redno menjamo vrhnjo plast vode, na kateri se nabira mrena (pranje zelja).
Potica - pravilno pečenje in ohlajanje
Sestra Nikolina je poslušalki, ki ji potica odstopa, svetovala, na pazi na nadev. Ta naj ne bo premehek ali presuh glede na nadev. Prav tako naj pazi na čas vzhajanja. Spečeno potico obrnemo na pladenj, zavijemo v krpo in ovijemo v folijo (ali damo v vrečko). Potico na začetku pečemo brez ventilatorja (sicer se lahko naredijo luknje), tega lahko vklopimo čez čas in takrat temperaturo znižamo za približno 10 stopinj.
Hranjenje v hladilniku
Koliko časa lahko hranimo jedi (enolončnice, praženi krompir, skuhani tortelini, špinača), je zanimalo poslušalca. Sestra Nikolino je poudarila, da je nujno jed čim prej ohladiti, dati v posodo, ki jo dobro pokrijemo. Nektere stvari je treba pojesti prej, druge lahko počakajo kakšen dan več. h
Uporaba čebule, ki gnije
Kaj narediti s čebulo, ki gnije, kako jo je možno uporabiti, je zanimalo poslušalko. Sestra Nikolina ji je svetovala, naj jo očisti, opere, odcedi in z nožem nareže. Nato jo praži na maščobi, vmes pomešamo in posolimo, da dobi zlatorumeno barvo. Vročo nalagamo v kozarce, ki jih dobro zapremo in nato se pokrito počasi ohlajajo. Shranimo v shrambi, odprt kozarec pa hladilniku.
Čebula za golaž
Koliko čebule se potrebuje pri golažu, je zanimalo poslušalca. Sestra Nikolina mu je svetovala, naj za 1 kg mesa uporabi 30 dag čebule. Narezano naj da na maščobo, doda sol in 1 dl vode. Čebula se bo najprej kuhala, ko bo voda izhlapela, pa se bo začela pražit in takrat že lahko dodamo meso. Pražimo, da meso zadiši. Po okusu solimo, dodamo lovorjev list in v majhni količini vode naj se meso mehča.
Testo za jabolčni zavitek
Zakaj je skorja zgodaj in spodaj trda, je zanimalo poslušalko. Sestra Nikolina ji je svetovala, naj pekač namaže z oljem. Pred peko zavitek nabodemo z vilico, po peki ga pokrijemo, da se omedi, še bolje pa je, da ga namažemo s smetano.
Zaenkrat ni odzivov
Napiši komentar
« Svetovalnica, 13. november 2023 | Svetovalnica, 16. oktober 2023 » |